Starostwo Powiatowe w Opatowie ul. H. Sienkiewicza 17, 27-500 Opatów woj. świętokrzyskie,  Sekretariat: tel. (15) 868 29 71 fax. (15) 868 47 21 Kancelaria, punkt informacyjny: tel. (15) 868 47 21, e-mail:powiat@opatow.pl

Translator

Polish English German

Linki

BIP Zwiazek Powiatów Polskich

Wrota Świętokrzyskie Nad Czarną i Kamienną

Sprawdź status sprawy

Bezpieczny Powiat Opatowski Muzeum Geodezji i Kartografii w Opatowie

WKU Sandomierz Fundusz Pożyczkowy Województwa Świętokrzyskiego

Biblioteka

GUS TVR24

WOK Kielce

Szpital Opatów

LGD

Projekty

Dzienniki Urzędowe

Dziennik Ustaw Monitor Polski
Dziennik Urzędowy Województwa Świętokrzyskiego Uchwały Rady Powiatu Opatowskiego
Uchwały Zarządu Powiatu Opatowskiego Zarządzenia Starosty Opatowskiego

Kolporter RSS


Z prawem na żywo

sad4Pod koniec lutego uczniowie klasy IIIa o profilu prawniczo-medialnym Liceum Ogólnokształcącego im. Bartosza Głowackiego w Opatowie już po raz kolejny mieli okazję uczestniczyć w rozprawach sądowych w Sądzie Rejonowym w Opatowie.


Decyzje dotyczące wyroków podejmował sędzia Hubert Żmijewski. Pierwsza sprawa, która pojawiła się na wokandzie, dotyczyła bójki, do której doszło pomiędzy młodymi ludźmi w jednym z klubów dyskotekowych. Sędzia bardzo uważnie słuchał zeznań świadków, poszkodowanego oraz osoby oskarżonej. Istotne argumenty dla sprawy przedstawiali obrońca i oskarżyciel. Uczniowie zwrócili uwagę, jak dużą rolę odgrywają konkretne i trafnie sformułowane pytania, kierowane w stronę osoby przesłuchiwanej. Rozprawa zakończyła się decyzją o przesunięciu ogłoszenia wyroku na inny termin. Kolejna sprawa była nie mniej emocjonująca i dotyczyła zarzutu napaści na funkcjonariusza policji oraz wystosowania gróźb karalnych w stosunku do drugiej osoby.

Dla przyszłych prawników z Bartosza był to bardzo ciekawy i emocjonujący dzień z prawem „na żywo", podczas którego mogli zaobserwować pracę sędziego, oskarżyciela, obrońcy, a nawet protokolanta.
27 lutego i 7 marca kolejne klasy o profilu prawniczo – medialnym, czyli IId i Ia uczestniczyły w rozprawach w Sądzie Rejonowym w Opatowie. Obserwowali pracę sędziów: Artura Łukawskiego i Andrzeja Perlika oraz innych pracowników sądu. Rozprawy dotyczyły m.in. przestępstw i wykroczeń drogowych. Uczniowie przekonali się, że osoby oskarżone próbują na różne sposoby uniknąć odpowiedzialności za swoje czyny, ale zdobycze współczesnej techniki im to utrudniają. Wyroki, które zapadły, będą zapewne przestrogą na przyszłość dla obserwujących rozprawę.

 

Pogoda dla Powiatu

PO16 OstPO

Serwis Samorządowy PAP

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 92 gości 

Statystyka odwiedzin

Dzisiaj227
Wczoraj301
Tydzień528
Miesiąc5712
Wszystkie641398

Logowanie